Vernisáž + performance

 

3. 8. 2024 / 17:00 / Galerie Špejchar

výstava potrvá do 14. 9. 2024

vstupné na místě v hotovosti: 50,- / děti od 10 let, studenti a senioři 30,-

POČÁTEK
Veronika Šrek Bromová

Název Počátek pro mě nese význam něčeho prvotního, čistého a neposkvrněného. Obnažení je právě v tom prvotním, ale je to i divokost a „neučesanost“ či neochočenost. Čistota aktu zrození až biblická či prvotně pospolná, těla jsou ještě součástí prvotní jednoty, celku-universální duše i těla… teprve se rozhýbávájí, poznávají sebe sama, jsou neoddělená, splývají v podivné formy, rody jsou pomíchané stejně jako rasy nebo živočišné druhy, forma těl se teprve hledá. Jsou to multitěla a multibytosti, bohové, děti květin letící vesmírem, v temné modré, vznášejí se ve svých „bublinách“ či buňkách, jsou bílá a stvořená z rostlinných prvků — otiskem, dotekem stvořitele, který si hraje, experimentuje a zkouší co se bude dít, pozoruje to a učí se z toho.

Je to o hledání nových forem vyjádření, pro mě, poprvé pracuji s technikou modrotisku a s dalšími barvícími a rukodělnými technikami, vycházejícími z lidových tradic Evropy a Asie, jejich kombinací s malbou a kresbou atd.

Pravděpodobně vznikne cyklus několika velkoformátových obrazů na látce, které budou zavěšeny v oknech nebo položeny v interiéru barokní sýpky, a stanou se i součástí připravované performance s provázanými kolektivy dalších spřízněných autorů z poličsko – litomyšlského mikroregionu: CreepeeDolls a WoodDoo. V performance budeme pracovat s nástroji, hlasem i vizuálně. A významově se bude vztahovat k počátku a našim kořenům s přesahy k vizím budoucnosti,..Výstava bude během naší performance částečně zároveň instalovaná. Půjde především o práci s 3m průměr kruhovými formáty zpracovanými technikou modrotisku.

Učastníci:
Veronika Šrek Bromová a spříznění performeři skupiny Wooddoo a Creepeedolls
Veronika Jílková
Martin Karel Klusoň
Josefína Jonášová
Jakub Tomáš Orel
Boleslav Houdek,
Štěpán Jílek,
Johannka Biliová
Hugo Amar Šrek

Děkuji firmě Strážnický modrotisk, Petře Gupta Valentové a Hance Poislové.
Děkuji festivalu Obnaženi a Janě Timiopulu za podporu projektu, inspiraci tématem, důvěru a spolupráci.
Děkuji rodině a přátelům, kteří mě podporují a pomáhají a jsou mi k dispozici jako modely od pradávna.

Veronika Šrek Bromová

 

M.A./ MgA. Veronika Šrek Bromová, narozena v Praze 1966, ukončila studia Atelieru Ilustrace a grafiky na VŠUP v Praze v roce 1993. Na přelomu let 1989-90 strávila ve škole tři měsíce studentskou stávkou na podporu Sametové revoluce. Patří ke generaci umělců, kteří utvářeli českou výtvarnou scénu 90. let a figuruje na ní aktivně doposud.

Bromová je známá novátorskou prací na poli nových médií a fotografie, jejichž prostřednictvím zaznamenávala „self-performances“ a další provokativní díla vyjadřující pocity skrze materiál těla. V jejím díle se setkávají témata spojená s digitálními technologiemi, identit, genderu, multikulturalismu, mytologie, ženského světa, rodiny, svobody a přírody s myšlenkovými proudy globálního diskurzu přelomu století a začátku nového milénia.V poslední době se performativní práce Bromové čím dále více obrací k principům vlastním rituálu v jeho archaickém, respektive univerzálním slova smyslu. Zajímá ji téma „Jednoty“, propojenosti mezi lidmi, hraničních polarit a jejich potenciálu k sjednocení. Inspirují ji rituály přírodních národů, šamanismus, i vizualita jiných kultur, kresbami doprovodila překlad knihy Tao, V. Cílek, Dokořán, 2013.

V roce 1998 reprezentovala ČR na Bienále v Benátkách svou prostorovou instalací ZEMZOO. Dekádu 2001-2011 vedla atelier Nových medií 2 a fotografie na AVU v Praze. 2013 absolvovala dvoutelý akreditovaný kurz arteterapie při ČAA jíž je členkou. Dokončila certifikovaný sebezkušenostní psychoterapeutický výcvik Artesur při ČAA. Vychovává společně s manželem dvě děti v náhradní rodinné péči. Vede autorské workshopy s prvky arteterapie a artefiletiky a vystavuje. Od září 2015 vede na Anglo Americké vysoké škole v Praze umělecké kurzy Cross media Art Studio I a II., a spolupracuje s dalšími universitami. V roce 2014 prezentovala v rámci své samostatné výstavy Příběh Chaosu v Galerii Václava Špály, své zkušenosti z alternativně orientovaného života mimo velkoměsto v usedlosti Chaos, nedaleko Poličky. Zde se pokouší od roku 2011 o osvětu a udržování občanské společnosti v duchu myšlenek Václava Havla skrze celoroční program Galerie Kabinet Chaos, kam zve umělce, kterým nejsou lhostejná humanistická a ekologická témata. Pořádá letní umělecko-eko-sociologická symposia pro mladé umělce, dílnu pro děti a festival performance. Je předsedkyní Spolku Planeta Chaos. Její práce je zastoupena v mnoha sbírkách. 

http.://www.verosrekbrom.com
http.:// www.planeta-chaos.cz